OSCAR za najlepszy scenariusz adaptowany

Symbolem * oznaczono osoby będące także reżyserami danego filmu.
Symbolem ^ oznaczono osoby będące autorami scenariusza na podstawie własnej twórczości (literackiej bądź  innej).



2018  James Ivory  –  Call Me by Your Name
2017  
Barry Jenkins *, Tarell Alvin McCraney  –  Moonlight
2016  
Adam McKay *, Charles Randolph  –  The Big Short
2015  
Graham Moore  –  The Imitation Game
2014  
John Ridley  –  12 Years a Slave
2013  
Chris Terrio  –  Argo
2012  
Alexander Payne *, Nat Faxon, Jim Rash  –  The Descendants
2011  
Aaron Sorkin  –  The Social Network
2010  
Geoffrey Fletcher  –  Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire
2009  
Simon Beaufoy  –  Slumdog Millionaire
2008  
Ethan Coen *, Joel Coen *  –  No Country for Old Men
2007  
William Monahan  –  The Departed
2006  
Larry McMurtry, Diana Ossana  –  Brokeback Mountain
2005  
Alexander Payne *, Jim Taylor  –  Sideways
2004  
Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson *  –  The Lord of the Rings: The Return of the King
2003  
Ronald Harwood  –  The Pianist
2002  
Akiva Goldsman  –  A Beautiful Mind
2001  
Stephen Gaghan  –  Traffic
2000  
John Irving ^  –  The Cider House Rules
1999  
Bill Condon *  –  Gods and Monsters
1998  
Brian Helgeland, Curtis Hanson  –  L.A. Confidential
1997  
Billy Bob Thornton * ^  –  Sling Blade
1996  
Emma Thompson  –  Sense and Sensibility
1995  
Eric Roth  –  Forrest Gump
1994  
Steven Zaillian  –  Schindler's List
1993  
Ruth Prawer Jhabvala  –  Howards End
1992  
Ted Tally  –  The Silence of the Lambs
1991  
Michael Blake ^  –  Dances with Wolves
1990  
Alfred Uhry ^  –  Driving Miss Daisy
1989  
Christopher Hampton ^  –  Dangerous Liaisons
1988  
Mark Peploe, Bernardo Bertolucci *  –  The Last Emperor
1987  
Ruth Prawer Jhabvala  –  A Room with a View
1986  
Kurt Luedtke  –  Out of Africa
1985  
Peter Shaffer ^  –  Amadeus
1984  
James L. Brooks *  –  Terms of Endearment
1983  
Costa-Gavras *, Donald Stewart  –  Missing
1982  
Ernest Thompson ^  –  On Golden Pond
1981  
Alvin Sargent  –  Ordinary People
1980  
Robert Benton *  –  Kramer vs. Kramer
1979  
Oliver Stone  –  Midnight Express
1978  
Alvin Sargent  –  Julia
1977  
William Goldman  –  All the President's Men
1976  
Lawrence Hauben, Bo Goldman  –  One Flew Over the Cuckoo's Nest
1975  
Francis Ford Coppola *, Mario Puzo ^  –  The Godfather: Part II
1974  
William Peter Blatty ^  –  The Exorcist
1973  
Francis Ford Coppola *, Mario Puzo ^  –  The Godfather
1972  
Ernest Tidyman  –  The French Connection
1971  
Ring Lardner Jr.  –  MASH
1970  
Waldo Salt  –  Midnight Cowboy
1969  
James Goldman ^  –  The Lion in Winter
1968  
Stirling Silliphant  –  In the Heat of the Night
1967  
Robert Bolt ^  –  A Man for All Seasons
1966  
Robert Bolt  –  Doctor Zhivago
1965  
Edward Anhalt  –  Becket
1964  
John Osborne  –  Tom Jones
1963  
Horton Foote  –  To Kill a Mockingbird
1962  
Abby Mann ^  –  Judgment at Nuremberg
1961  
Richard Brooks *  –  Elmer Gantry
1960  
Neil Paterson  –  Room at the Top
1959  
Alan Jay Lerner  –  Gigi
1958  
Pierre Boulle ^, Carl Foreman, Michael Wilson  –  The Bridge Over the River Kwai
1957  
James Poe, John Farrow, S.J. Perelman  –  Around the World in Eighty Days
1956  
Paddy Chayefsky ^  –  Marty
1955  
George Seaton *  –  The Country Girl
1954  
Daniel Taradash  –  From Here to Eternity
1953  
Charles Schnee  –  The Bad and the Beautiful
1952  
Michael Wilson, Harry Brown  –  A Place in the Sun
1951  
Joseph L. Mankiewicz *  –  All About Eve
1950  
Joseph L. Mankiewicz *  –  A Letter to Three Wives
1949  
John Huston *  –  The Treasure of the Sierra Madre
1948  
George Seaton *  –  Miracle on 34th Street
1947  
Robert E. Sherwood  –  The Best Years of Our Lives
1946  
Charles Brackett, Billy Wilder *  –  The Lost Weekend
1945  
Frank Butler, Frank Cavett  –  Going My Way
1944  
Julius J. Epstein, Philip G. Epstein, Howard Koch  –  Casablanca
1943  
George Froeschel, James Hilton, Claudine West, Arthur Wimperis  –  Mrs. Miniver
1942  
Sidney Buchman, Seton I. Miller  –  Here Comes Mr. Jordan
1941  
Donald Ogden Stewart  –  The Philadelphia Story
1940  
Sidney Howard  –  Gone with the Wind
1939  
George Bernard Shaw ^, Ian Dalrymple, Cecil Lewis, W.P. Lipscomb  –  Pygmalion
1938  
Heinz Herald, Geza Herczeg, Norman Reilly Raine  –  The Life of Emile Zola
1937  
Pierre Collings ^, Sheridan Gibney ^  –  The Story of Louis Pasteur
1936  
Dudley Nichols  –  The Informer
1935  
Robert Riskin  –  It Happened One Night
1934  
Victor Heerman, Sarah Y. Mason  –  Little Women
1932  
Edwin J. Burke  –  Bad Girl
1931  
Howard Estabrook  –  Cimarron
1930  
Frances Marion  –  The Big House
1930  
Hanns Kräly  –  The Patriot
1929  
Benjamin Glazer  –  Seventh Heaven


Aktualizacja: