OSCAR dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego


2018  Una Mujer Fantástica  –  Fantastyczna kobieta   (Chile)  
2017  
Forushande  –  Klient   (Iran)  
2016  
Saul fia  –  Syn Szawła   (Węgry)  
2015  
Ida  –  Ida   (Polska)  
2014  
La grande bellezza  –  Wielkie piękno   (Włochy)  
2013  
Amour  –  Miłość   (Austria)  
2012  
Jodaeiye Nader az Simin  –  Rozstanie   (Iran)  
2011  
Hævnen  –  W lepszym świecie   (Dania)  
2010  
El secreto de sus ojos  –  Sekret jej oczu   (Argentyna)  
2009  
Okuribito  –  Pożegnania   (Japonia)  
2008  
Die Fälscher  –  Fałszerze   (Austria)  
2007  
Das Leben der Anderen  –  Życie na podsłuchu   (Niemcy)  
2006  
Tsotsi  –  Tsotsi   (RPA)  
2005  
Mar adentro  –  W stronę morza   (Hiszpania)  
2004  
Les invasions barbares  –  Inwazja barbarzyńców   (Kanada)  
2003  
Nirgendwo in Afrika  –  Nigdzie w Afryce   (Niemcy)  
2002  
No Man's Land  –  Ziemia niczyja   (Bośnia i Hercegowina)  
2001  
Wo hu cang long  –  Przyczajony tygrys, ukryty smok   (Tajwan)  
2000  
Todo sobre mi madre  –  Wszystko o mojej matce   (Hiszpania)  
1999  
La vita è bella  –  Życie jest piękne   (Włochy)  
1998  
Karakter  –  Charakter   (Holandia)  
1997  
Kolja  –  Kola   (Czechy)  
1996  
Antonia  –  Ród Antonii   (Holandia)  
1995  
Utomljonnyje sołncem  –  Spaleni słońcem   (Rosja)  
1994  
Belle epoque  –  Belle epoque   (Hiszpania)  
1993  
Indochine  –  Indochiny   (Francja)  
1992  
Mediterraneo  –  Mediterraneo   (Włochy)  
1991  
Reise der Hoffnung  –  Podróż nadziei   (Szwajcaria)  
1990  
Nuovo cinema Paradiso  –  Cinema Paradiso   (Włochy)  
1989  
Pelle erobreren  –  Pelle zwycięzca   (Dania)  
1988  
Babettes gæstebud  –  Uczta Babette   (Dania)  
1987  
De aanslag  –  Zamach   (Holandia)  
1986  
La historia oficial  –  Wersja oficjalna   (Argentyna)  
1985  
La diagonale du fou  –  Przekątna gońca   (Szwajcaria)  
1984  
Fanny och Alexander  –  Fanny i Aleksander   (Szwecja)  
1983  
Volver a empezar  –  Zacząć od początku   (Hiszpania)  
1982  
Mephisto  –  Mefisto   (Węgry)  
1981  
Moskwa sliezam nie wierit  –  Moskwa nie wierzy łzom   (ZSRR)  
1980  
Die Blechtrommel  –  Blaszany bębenek   (RFN)  
1979  
Préparez vos mouchoirs  –  Przygotujcie chusteczki   (Francja)  
1978  
La vie devant soi  –  Życie przed sobą   (Francja)  
1977  
Noirs et blancs en couleur  –  Czarne i białe w kolorze   (Wybrzeże Kości Słoniowej)  
1976  
Diersu Uzała  –  Dersu Uzała   (ZSRR)  
1975  
Amarcord  –  Amarcord   (Włochy)  
1974  
La nuit américaine  –  Noc amerykańska   (Francja)  
1973  
Le charme discret de la bourgeoisie  –  Dyskretny urok burżuazji   (Francja)  
1972  
Il giardino dei Finzi-Contini  –  Ogród Finzi-Continich   (Włochy)  
1971  
Indagine su un cittadino al di sopra di ogni sospetto  –  Śledztwo w sprawie obywatela poza
 wszelkim podejrzeniem   (Włochy)  
1970  
Z  –  Z   (Algieria)  
1969  
Wojna i mir  –  Wojna i pokój   (ZSRR)  
1968  
Ostře sledované vlaky  –  Pociągi pod specjalnym nadzorem   (Czechosłowacja)  
1967  
Un homme et une femme  –  Kobieta i mężczyzna   (Francja)  
1966  
Obchod na korze  –  Sklep przy głównej ulicy   (Czechosłowacja)  
1965  
Ieri, oggi, domani  –  Wczoraj, dziś, jutro   (Włochy)  
1964  
8½  –  Osiem i pół   (Włochy)  
1963  
Les dimanches de Ville d'Avray  –  Niedziele w Avray   (Francja)  
1962  
Såsom i en spegel  –  Jak w zwierciadle   (Szwecja)  
1961  
Jungfrukällan  –  Źródło   (Szwecja)  
1960  
Orfeu Negro  –  Czarny Orfeusz   (Francja)  
1959  
Mon oncle  –  Mój wujaszek   (Francja)  
1958  
Le notti di Cabiria  –  Noce Cabirii   (Włochy)  
1957  
La strada  –  La strada   (Włochy)  

Nagroda honorowa

1956  Miyamoto Musashi  –  Samuraj   (Japonia)  
1955  
Jigokumon  –  Wrota piekieł   (Japonia)  
1953  
Jeux interdits  –  Zakazane zabawy   (Francja)  
1952  
Rashomon  –  Rashomon   (Japonia)  
1951  
Au-delà des grilles  –  Mury Malapagi   (Francja/Włochy)  
1950  
Ladri di biciclette  –  Złodzieje rowerów   (Włochy)  
1949  
Monsieur Vincent  –  Pan Vincent   (Francja)  
1948  
Sciuscià  –  Dzieci ulicy   (Włochy)


Aktualizacja: