ZŁOTA PALMA dla najlepszego reżysera na festiwalu w Cannes

Symbolem * oznaczono filmy, które zdobyły także nagrodę główną w kategorii "Najlepszy film".


2018  Paweł Pawlikowski  –  Zimna wojna  –  Zimna wojna
2017  
Sofia Coppola  –  The Beguiled  –  Na pokuszenie
2016  
Olivier Assayas  –  Personal Shopper  –  Stylistka
 Cristian Mungiu  –  Bacalaureat  –  Egzamin
2015  
Hsiao-hsien Hou  –  Nie yin niang  –  Zabójczyni
2014  
Bennett Miller  –  Foxcatcher  –  Foxcatcher
2013  
Amat Escalante  –  Heli  –  Heli
2012  
Carlos Reygadas  –  Post Tenebras Lux  –  Post Tenebras Lux
2011  
Nicolas Winding Refn  –  Drive  –  Drive
2010  
Mathieu Amalric  –  Tournée  –  Tournée
2009  
Brillante Mendoza  –  Kinatay  –  Kinatay
2008  
Nuri Bilge Ceylan  –  Üç maymun  –  Trzy małpy
2007  
Julian Schnabel  –  Le scaphandre et le papillon  –  Motyl i skafander
2006  
Alejandro González Ińárritu  –  Babel  –  Babel
2005  
Michael Haneke  –  Caché  –  Ukryte
2004  
Tony Gatlif  –  Exils  –  Exils
2003  
Gus Van Sant  –  Elephant  –  Słoń *
2002  
Paul Thomas Anderson  –  Punch-Drunk Love  –  Lewy sercowy
 Kwon-taek Im  –  Chihwaseon  –  Chihwaseon
2001  
Joel Coen  –  The Man Who Wasn't There  –  Człowiek, którego nie było
 David Lynch  –  Mulholland Dr.  –  Mulholland Drive
2000  
Edward Yang  –  Yi yi  –  I raz, i dwa
1999  
Pedro Almodóvar  –  Todo sobre mi madre  –  Wszystko o mojej matce
1998  
John Boorman  –  The General  –  Generał
1997  
Kar Wai Wong  –  Chun gwong cha sit  –  Happy Together
1996  
Joel Coen  –  Fargo  –  Fargo
1995  
Mathieu Kassovitz  –  La haine  –  Nienawiść
1994  
Nanni Moretti  –  Caro Diario  –  Dziennik intymny
1993  
Mike Leigh  –  Naked  –  Nadzy
1992  
Robert Altman  –  The Player  –  Gracz
1991  
Joel Coen  –  Barton Fink  –  Barton Fink *
1990  
Pawieł Łungin  –  Taksi-Bluz
1989  
Emir Kusturica  –  Dom za vešanje  –  Czas Cyganów
1988  
Fernando E. Solanas  –  Sur  –  Południe
1987  
Wim Wenders  –  Der Himmel über Berlin  –  Niebo nad Berlinem
1986  
Martin Scorsese  –  After Hours  –  Po godzinach
1985  
André Téchiné  –  Rendez-vous  –  Rendez-vous
1984  
Bertrand Tavernier  –  Un dimanche à la campagne  –  Niedziela na wsi
1983  
Robert Bresson  –  L'argent  –  Pieniądz
 Andriej Tarkowski  –  Nostalghia  –  Nostalgia
1982  
Werner Herzog  –  Fitzcarraldo  –  Fitzcarraldo
1979  
Terrence Malick  –  Days of Heaven  –  Dni niebios
1978  
Nagisa Oshima  –  Ai no borei  –  Imperium namiętności
1976  
Ettore Scola  –  Brutti sporchi e cattivi  –  Odrażający, brudni, źli
1975  
Michel Brault  –  Les ordres
 Costa-Gavras  –  Section spéciale  –  Sekcja specjalna
1972  
Miklós Jancsó  –  Még kér a nép  –  Dopóki lud prosi
1970  
John Boorman  –  Leo the Last  –  Leo Ostatni
1969  
Vojtěch Jasný  –  Všichni dobří rodáci  –  Wszyscy dobrzy rodacy
 Glauber Rocha  –  O Dragão da Maldade contra o Santo Guerreiro  –  Antonio das Mortes
1967  
Ferenc Kósa  –  Tízezer nap  –  Dziesięć tysięcy dni
1966  
Siergiej Jutkiewicz  –  Lenin w Polsze  –  Lenin w Polsce
1965  
Liviu Ciulei  –  Pădurea spânzuraţilor  –  Las powieszonych
1961  
Julija Sołncewa  –  Powiest´ płamiennych let  –  Opowieść lat płomiennych
1959  
François Truffaut  –  Les quatre cents coups  –  400 batów
1958  
Ingmar Bergman  –  Nära livet  –  U progu życia
1957  
Robert Bresson  –  Un condamné à mort s'est échappé ou Le vent souffle où il veut  –  Ucieczka
 skazańca
1956  
Siergiej Jutkiewicz  –  Otiello  –  Otello
1955  
Jules Dassin  –  Du rififi chez les hommes  –  Rififi
 Siergiej Wasiljew  –  Gieroitie na Szypka
1952  
Christian-Jaque  –  Fanfan la Tulipe  –  Fanfan Tulipan
1951  
Luis Buñuel  –  Los olvidados  –  Zapomniani
1949  
René Clément  –  Le mura di Malapaga  –  Mury Malapagi
1946  
René Clément  –  La bataille du rail  –  Bitwa o szyny


Aktualizacja: