OSCAR dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego


___ 2018
Una Mujer Fantástica  –  
Fantastyczna kobieta   (Chile)
…… L'insulte   (Liban)
…… Nielubow  –  Niemiłość   (Rosja)
…… Teströl és lélekröl  –  Dusza i ciało   (Węgry)
…… The Square  –  The Square   (Szwecja)

___ 2017
Forushande  –  
Klient   (Iran)
…… En man som heter Ove  –  Mężczyzna imieniem Ove   (Szwecja)
…… Tanna   (Australia)
…… Toni Erdmann  –  Toni Erdmann   (Niemcy)
…… Under sandet   (Dania)

___ 2016
Saul fia  –  
Syn Szawła   (Węgry)
…… El abrazo de la serpiente  –  W objęciach węża   (Kolumbia)
…… Krigen  –  Wojna   (Dania)
…… Mustang  –  Mustang   (Francja)
…… Theeb  –  Theeb   (Jordania)

___ 2015
Ida  –  
Ida   (Polska)
…… Lewiafan  –  Lewiatan   (Rosja)
…… Mandariinid  –  Mandarynki   (Gruzja)
…… Relatos salvajes  –  Dzikie historie   (Argentyna)
…… Timbuktu  –  Timbuktu   (Mauretania)

___ 2014
La grande bellezza  –  
Wielkie piękno   (Włochy)
…… Jagten  –  Polowanie   (Dania)
…… L'image manquante   (Kambodża)
…… Omar  –  Omar   (Palestyna)
…… The Broken Circle Breakdown  –  W kręgu miłości   (Belgia)

___ 2013
Amour  –  
Miłość   (Austria)
…… En kongelig affære  –  Kochanek królowej   (Dania)
…… Kon-Tiki  –  Wyprawa Kon-Tiki   (Norwegia)
…… No  –  Nie   (Chile)
…… Rebelle  –  Wiedźma wojny   (Kanada)

___ 2012
Jodaeiye Nader az Simin  –  
Rozstanie   (Iran)
…… Hearat Shulayim  –  Przypis   (Izrael)
…… In Darkness  –  W ciemności   (Polska)
…… Monsieur Lazhar  –  Pan Lazhar   (Kanada)
…… Rundskop  –  Głowa byka   (Belgia)

___ 2011
Hævnen  –  
W lepszym świecie   (Dania)
…… Biutiful  –  Biutiful   (Meksyk)
…… Hors la loi  –  Poza prawem   (Algieria)
…… Incendies  –  Pogorzelisko   (Kanada)
…… Kynodontas  –  Kieł   (Grecja)

___ 2010
El secreto de sus ojos  –  
Sekret jej oczu   (Argentyna)
…… Ajami  –  Ajami   (Izrael)
…… Das weisse Band - Eine deutsche Kindergeschichte  –  Biała wstążka – opowieść nauczyciela   (Niemcy)
…… La teta asustada  –  Gorzkie mleko   (Peru)
…… Un prophète  –  Prorok   (Francja)

___ 2009
Okuribito  –  
Pożegnania   (Japonia)
…… Der Baader Meinhof Komplex  –  Baader-Meinhof   (Niemcy)
…… Entre les murs  –  Klasa   (Francja)
…… Revanche  –  Rewanż   (Austria)
…… Vals Im Bashir  –  Walc z Baszirem   (Izrael)

___ 2008
Die Fälscher  –  
Fałszerze   (Austria)
…… 12  –  12   (Rosja)
…… Beaufort  –  Beaufort   (Izrael)
…… Katyń  –  Katyń   (Polska)
…… Mongol  –  Czyngis-chan   (Kazachstan)

___ 2007
Das Leben der Anderen  –  
Życie na podsłuchu   (Niemcy)
…… Efter brylluppet  –  Tuż po weselu   (Dania)
…… Indigènes  –  Dni chwały   (Algieria)
…… El laberinto del fauno  –  Labirynt Fauna   (Meksyk)
…… Water  –  Woda   (Kanada)

___ 2006
Tsotsi
  –  Tsotsi   (RPA)
…… Joyeux Noël  –  Boże Narodzenie   (Francja)
…… La bestia nel cuore  –  Bestia w sercu   (Włochy)
…… Paradise Now  –  Paradise Now   (Palestyna)
…… Sophie Scholl - Die letzten Tage  –  Sophie Scholl – ostatnie dni   (Niemcy)

___ 2005
Mar adentro
  –  W stronę morza   (Hiszpania)
…… Der Untergang  –  Upadek   (Niemcy)
…… Les choristes  –  Pan od muzyki   (Francja)
…… Så som i himmelen  –  Jak w niebie   (Szwecja)
…… Yesterday  –  Yesterday   (RPA)

___ 2004
Les invasions barbares
  –  Inwazja barbarzyńców   (Kanada)
…… De tweeling  –  Bliźniaczki   (Holandia)
…… Ondskan  –  Zło   (Szwecja)
…… Tasogare Seibei   (Japonia)
…… Želary  –  Żelary   (Czechy)

___ 2003
Nirgendwo in Afrika
  –  Nigdzie w Afryce   (Niemcy)
…… El crimen del padre Amaro  –  Zbrodnia ojca Amaro   (Meksyk)
…… Mies vailla menneisyyttä  –  Człowiek bez przeszłości   (Finlandia)
…… Ying xiong  –  Hero   (Chiny)
…… Zus & zo  –  Zus i zo   (Holandia)

___ 2002
No Man's Land
  –  Ziemia niczyja   (Bośnia i Hercegowina)
…… El hijo de la novia  –  Syn panny młodej   (Argentyna)
…… Elling  –  Elling   (Norwegia)
…… Lagaan: Once Upon a Time in India  –  Lagaan   (Indie)
…… Le fabuleux destin d'Amélie Poulain  –  Amelia   (Francja)

___ 2001
Wo hu cang long
  –  Przyczajony tygrys, ukryty smok   (Tajwan)
…… Amores perros  –  Amores perros   (Meksyk)
…… Iedereen beroemd!   (Belgia)
…… Le goût des autres  –  Gusta i guściki   (Francja)
…… Musíme si pomáhat  –  Musimy sobie pomagać   (Czechy)

___ 2000
Todo sobre mi madre
  –  Wszystko o mojej matce   (Hiszpania)
…… Est - Ouest  –  Wschód – Zachód   (Francja)
…… Himalaya - l'enfance d'un chef  –  Himalaya – dzieciństwo przywódcy   (Nepal)
…… Solomon and Gaenor  –  Solomon i Gaenor   (Wielka Brytania)
…… Under solen  –  Pod słońcem   (Szwecja)

___ 1999
La vita è bella
  –  Życie jest piękne   (Włochy)
…… Bacheha-Ye aseman  –  Dzieci niebios   (Iran)
…… Central do Brasil  –  Dworzec nadziei   (Brazylia)
…… El abuelo  –  Dziadek   (Hiszpania)
…… Tango, no me dejes nunca  –  Tango   (Argentyna)

___ 1998
Karakter
  –  Charakter   (Holandia)
…… Jenseits der Stille  –  Tamta strona ciszy   (Niemcy)
…… O Que É Isso, Companheiro?  –  Cztery dni we wrześniu   (Brazylia)
…… Secretos del corazón  –  Sekrety serca   (Hiszpania)
…… Wor  –  Złodziej   (Rosja)

___ 1997
Kolja
  –  Kola   (Czechy)
…… Kawkazskij plennik  –  Jeniec Kaukazu   (Rosja)
…… Ridicule  –  Śmieszność   (Francja)
…… Shekvarebuli kulinaris ataserti retsepti  –  Zakochany kucharz   (Gruzja)
…… Søndagsengler  –  Niedzielne anioły   (Norwegia)

___ 1996
Antonia
  –  Ród Antonii   (Holandia)
…… L'uomo delle stelle  –  Sprzedawca marzeń   (Włochy)
…… Lust och fägring stor  –  Życie jest piękne   (Szwecja)
…… O Quatrilho  –  Czworokąt   (Brazylia)
…… Poussières de vie   (Algieria)

___ 1995
Utomlonnyje sołncem
  –  Spaleni słońcem   (Rosja)
…… Before the Rain  –  Zanim spadnie deszcz   (Macedonia)
…… Farinelli - il castrato  –  Farinelli – ostatni kastrat   (Belgia)
…… Fresa y chocolate   (Kuba)
…… Yin shi nan nu   (Tajwan)

___ 1994
Belle epoque
  –  Belle epoque   (Hiszpania)
…… Ba wang bie ji  –  Żegnaj, moja konkubino   (Hongkong)
…… Hedd Wyn   (Wielka Brytania)
…… Hsi yen  –  Przyjęcie weselne   (Tajwan)
…… Mùi du du xhan - L'odeur de la papaye verte  –  Zapach zielonej papai   (Wietnam)

___ 1993
Indochine
  –  Indochiny   (Francja)
…… Daens   (Belgia)
…… Schtonk!  –  Sztonk, czyli wielkie fałszerstwo   (Niemcy)
…… Un lugar en el mundo  –  Miejsce na świecie   (Urugwaj)
…… Urga  –  Urga   (Rosja)

___ 1992
Mediterraneo
  –  Mediterraneo   (Włochy)
…… Börn náttúrunnar  –  Dzieci natury   (Islandia)
…… Da hong deng long gao gao gua  –  Zawieście czerwone latarnie   (Hongkong)
…… Obecná škola  –  Szkoła podstawowa   (Czechosłowacja)
…… Oxen  –  Wół   (Szwecja)

___ 1991
Reise der Hoffnung
  –  Podróż nadziei   (Szwajcaria)
…… Cyrano de Bergerac  –  Cyrano de Bergerac   (Francja)
…… Das schreckliche Mädchen   (Niemcy)
…… Ju Dou   (Chiny)
…… Porte aperte  –  Otwarte drzwi   (Włochy)

___ 1990
Nuovo cinema Paradiso
  –  Cinema Paradiso   (Włochy)
…… Camille Claudel  –  Camille Claudel   (Francja)
…… Dansen med Regitze   (Dania)
…… Jésus de Montréal  –  Jezus z Montrealu   (Kanada)
…… Lo que le pasó a Santiago   (Portoryko)

___ 1989
Pelle erobreren
  –  Pelle zwycięzca   (Dania)
…… Hanussen  –  Hanussen   (Węgry)
…… Le maître de musique  –  Maestro   (Belgia)
…… Mujeres al borde de un ataque de nervios  –  Kobiety na skraju załamania nerwowego   (Hiszpania)
…… Salaam Bombay!  –  Salaam Bombay!   (Indie)

___ 1988
Babettes gæstebud
  –  Uczta Babette   (Dania)
…… Asignatura aprobada   (Hiszpania)
…… Au revoir, les enfants  –  Do zobaczenia, chłopcy   (Francja)
…… La famiglia  –  Rodzina   (Włochy)
…… Ofelas  –  Tropiciel   (Norwegia)

___ 1987
De aanslag
  –  Zamach   (Holandia)
…… 37°2 le matin  –  Betty Blue   (Francja)
…… '38   (Austria)
…… Le déclin de l'empire américain  –  Schyłek amerykańskiego imperium   (Kanada)
…… Vesničko má středisková  –  Wsi moja sielska, anielska   (Czechosłowacja)

___ 1986
La historia oficial
  –  Wersja oficjalna   (Argentyna)
…… 3 hommes et un couffin  –  Trzech mężczyzn i dziecko   (Francja)
…… Bittere Ernte  –  Gorzkie żniwa   (RFN)
…… Oberst Redl  –  Pułkownik Redl   (Węgry)
…… Otac na službenom putu  –  Ojciec w podróży służbowej   (Jugosławia)

___ 1985
La diagonale du fou
  –  Przekątna gońca   (Szwajcaria)
…… Camila   (Argentyna)
…… Me'Ahorei Hasoragim   (Izrael)
…… Sesión continua   (Hiszpania)
…… Wojenno-polewoj roman  –  Frontowa miłość   (ZSRR)

___ 1984
Fanny och Alexander
  –  Fanny i Aleksander   (Szwecja)
…… Carmen  –  Carmen   (Hiszpania)
…… Coup de foudre  –  Od pierwszego wejrzenia   (Francja)
…… Jób lázadása  –  Bunt Hioba   (Węgry)
…… Le bal  –  Bal   (Algieria)

___ 1983
Volver a empezar
  –  Zacząć od początku   (Hiszpania)
…… Alsino y el cóndor   (Nikaragua)
…… Coup de torchon  –  Czystka   (Francja)
…… Czastnaja żyzn´  –  Życie osobiste   (ZSRR)
…… Ingenjör Andrées luftfärd  –  Lot orła   (Szwecja)

___ 1982
Mephisto
  –  Mefisto   (Węgry)
…… Człowiek z żelaza  –  Człowiek z żelaza   (Polska)
…… Das Boot ist voll   (Szwajcaria)
…… Doro no kawa   (Japonia)
…… Tre fratelli  –  Trzej bracia   (Włochy)

___ 1981
Moskwa slezam nie wierit
  –  Moskwa nie wierzy łzom   (ZSRR)
…… Bizalom  –  Zaufać   (Węgry)
…… El nido   (Hiszpania)
…… Kagemusha  –  Sobowtór   (Japonia)
…… Le dernier métro  –  Ostatnie metro   (Francja)

___ 1980
Die Blechtrommel
  –  Blaszany bębenek   (RFN)
…… Dimenticare Venezia  –  Zapomnieć o Wenecji   (Włochy)
…… Mamá cumple cien años  –  Mama ma sto lat   (Hiszpania)
…… Panny z Wilka  –  Panny z Wilka   (Polska)
…… Une histoire simple  –  Prawdziwa historia   (Francja)

___ 1979
Préparez vos mouchoirs
  –  Przygotujcie chusteczki   (Francja)
…… Biełyj Bim, Czornoje Ucho  –  Biały Bim, Czarne Ucho   (ZSRR)
…… Die gläserne Zelle   (RFN)
…… Magyarok  –  Węgrzy   (Węgry)
…… I nuovi mostri  –  Nowe potwory   (Włochy)

___ 1978
La vie devant soi
  –  Życie przed sobą   (Francja)
…… Cet obscur objet du désir  –  Mroczny przedmiot pożądania   (Hiszpania)
…… Iphigenia  –  Ifigenia   (Grecja)
…… Mivtsa Yonatan   (Izrael)
…… Una giornata particolare  –  Szczególny dzień   (Włochy)

___ 1977
Noirs et blancs en couleur
  –  Czarne i białe w kolorze   (Wybrzeże Kości Słoniowej)
…… Cousin, cousine  –  Kuzyn, kuzynka   (Francja)
…… Jakob, der Lügner  –  Jakub kłamca   (NRD)
…… Noce i dnie  –  Noce i dnie   (Polska)
…… Pasqualino Settebellezze  –  Pasqualino Piękniś   (Włochy)

___ 1976
Diersu Uzała
  –  Dersu Uzała   (ZSRR)
…… Actas de Marusia  –  Salwy w Marusii   (Meksyk)
…… Profumo di donna  –  Zapach kobiety   (Włochy)
…… Sandakan hachibanshokan bohkyo  –  Sandakan nr 8   (Japonia)
…… Ziemia obiecana  –  Ziemia obiecana   (Polska)

___ 1975
Amarcord
  –  Amarcord   (Włochy)
…… La tregua   (Argentyna)
…… Lacombe Lucien  –  Lacombe Lucien   (Francja)
…… Macskajáték  –  Zabawa w koty   (Węgry)
…… Potop  –  Potop   (Polska)

___ 1974
La nuit américaine
  –  Noc amerykańska   (Francja)
…… Der Fußgänger  –  Przechodzień   (RFN)
…… Ha-Bayit Berechov Chelouche   (Izrael)
…… L'invitation  –  Zaproszenie   (Szwajcaria)
…… Turks fruit  –  Tureckie owoce   (Holandia)

___ 1973
Le charme discret de la bourgeoisie
  –  Dyskretny urok burżuazji   (Francja)
…… A zori zdies´ tichije...  –  Tak tu cicho o zmierzchu   (ZSRR)
…… Ani Ohev Otach Rosa   (Izrael)
…… Mi querida señorita  –  Moja kochana panienka   (Hiszpania)
…… Nybyggarna  –  Osadnicy   (Szwecja)

___ 1972
Il giardino dei Finzi-Contini
  –  Ogród Finzi-Continich   (Włochy)
…… Czajkowski  –  Czajkowski   (ZSRR)
…… Do desu ka den  –  Dodes'ka-den   (Japonia)
…… Ha-Shoter Azulai   (Izrael)
…… Utvandrarna  –  Emigranci   (Szwecja)

___ 1971
Indagine su un cittadino al di sopra di ogni sospetto
  –  Śledztwo w sprawie
 obywatela poza wszelkim podejrzeniem   (Włochy)
…… Erste Liebe   (Szwajcaria)
…… Hoa-Binh  –  Hoa-Binh   (Francja)
…… Paix sur les champs   (Belgia)
…… Tristana  –  Tristana   (Hiszpania)

___ 1970
Z
  –  Z   (Algieria)
…… Ådalen '31  –  Adalen 31   (Szwecja)
…… Bitka na Neretvi  –  Bitwa nad Neretwą   (Jugosławia)
…… Bratja Karamazowy  –  Bracia Karamazow   (ZSRR)
…… Ma nuit chez Maud  –  Moja noc u Maud   (Francja)

___ 1969
Wojna i mir
  –  Wojna i pokój   (ZSRR)
…… A Pál-utcai fiúk  –  Chłopcy z Placu Broni   (Węgry)
…… Baisers volés  –  Skradzione pocałunki   (Francja)
…… Hoří, má panenko!  –  Pali się, moja panno   (Czechosłowacja)
…… La ragazza con la pistola  –  Dziewczyna z pistoletem   (Włochy)

___ 1968
Ostře sledované vlaky
  –  Pociągi pod specjalnym nadzorem   (Czechosłowacja)
…… Chieko-sho   (Japonia)
…… El amor brujo   (Hiszpania)
…… Skupljači perja  –  Spotkałem nawet szczęśliwych Cyganów   (Jugosławia)
…… Vivre pour vivre  –  Żyć aby żyć   (Francja)

___ 1967
Un homme et une femme
  –  Kobieta i mężczyzna   (Francja)
…… Faraon  –  Faraon   (Polska)
…… La battaglia di Algeri  –  Bitwa o Algier   (Włochy)
…… Lásky jedné plavovlásky  –  Miłość blondynki   (Czechosłowacja)
…… Tri   (Jugosławia)

___ 1966
Obchod na korze
  –  Sklep przy głównej ulicy   (Czechosłowacja)
…… Kaidan  –  Kwaidan, czyli opowieści niesamowite   (Japonia)
…… Käre John   (Szwecja)
…… Matrimonio all'italiana  –  Małżeństwo po włosku   (Włochy)
…… To homa vaftike kokkino   (Grecja)

___ 1965
Ieri, oggi, domani
  –  Wczoraj, dziś, jutro   (Włochy)
…… Kvarteret Korpen  –  Dzielnica kruków   (Szwecja)
…… Les parapluies de Cherbourg  –  Parasolki z Cherbourga   (Francja)
…… Sallah Shabati   (Izrael)
…… Suna no onna  –  Kobieta z wydm   (Japonia)

___ 1964
  –  Osiem i pół   (Włochy)
…… Koto   (Japonia)
…… Los Tarantos   (Hiszpania)
…… Nóż w wodzie  –  Nóż w wodzie   (Polska)
…… Ta kokkina fanaria   (Grecja)

___ 1963
Les dimanches de Ville d'Avray
  –  Niedziele w Avray   (Francja)
…… Elektra  –  Elektra   (Grecja)
…… Le quattro giornate di Napoli  –  Cztery dni Neapolu   (Włochy)
…… O Pagador de Promessas  –  Ślubowanie   (Brazylia)
…… Tlayucan  –  Perły Świętej Łucji   (Meksyk)

___ 1962
Såsom i en spegel
  –  Jak w zwierciadle   (Szwecja)
…… Ánimas Trujano (El hombre importante)   (Meksyk)
…… Eien no hito  –  Wieczna miłość   (Japonia)
…… Harry og kammertjeneren  –  Harry i kamerdyner   (Dania)
…… Plácido  –  Uczta wigilijna   (Hiszpania)

___ 1961
Jungfrukällan
  –  Źródło   (Szwecja)
…… Deveti krug  –  Dziewiąty krąg   (Jugosławia)
…… Kapò   (Włochy)
…… La vérité  –  Prawda   (Francja)
…… Macario  –  Macario   (Meksyk)

___ 1960
Orfeu Negro
  –  Czarny Orfeusz   (Francja)
…… Die Brücke  –  Most   (RFN)
…… Dorp aan de rivier   (Holandia)
…… La grande guerra  –  Wielka wojna   (Włochy)
…… Paw  –  Chłopiec z dwóch światów   (Dania)

___ 1959
Mon oncle
  –  Mój wujaszek   (Francja)
…… Helden   (RFN)
…… I soliti ignoti  –  Sprawcy nieznani   (Włochy)
…… La strada lunga un anno  –  Droga długa jak rok   (Jugosławia)
…… La venganza   (Hiszpania)

___ 1958
Le notti di Cabiria
  –  Noce Cabirii   (Włochy)
…… Mother India   (Indie)
…… Nachts, wenn der Teufel kam  –  Nocą, kiedy przychodzi diabeł   (RFN)
…… Ni liv  –  Przez śnieżną pustynię   (Norwegia)
…… Porte des Lilas  –  Porte des Lilas   (Francja)

___ 1957
La strada
  –  La strada   (Włochy)
…… Biruma no tategoto  –  Harfa birmańska   (Japonia)
…… Der Hauptmann von Köpenick  –  Kapitan z Köpenick   (RFN)
…… Gervaise  –  Gervaise   (Francja)
…… Qivitoq  –  Chłopiec z Grenlandii   (Dania)


Nagroda honorowa

___ 1956
Miyamoto Musashi
  –  Samuraj   (Japonia)

___ 1955
Jigokumon
  –  Wrota piekieł   (Japonia)

___ 1953
Jeux interdits
  –  Zakazane zabawy   (Francja)

___ 1952
Rashomon
  –  Rashomon   (Japonia)

___ 1951
Au-delà des grilles
  –  Mury Malapagi   (Francja/Włochy)

___ 1950
Ladri di biciclette
  –  Złodzieje rowerów   (Włochy)

___ 1949
Monsieur Vincent
  –  Pan Vincent   (Francja)

___ 1948
Sciuscià
  –  Dzieci ulicy   (Włochy)


Aktualizacja: