Oscary w kategoriach "Najlepszy film" i "Najlepszy reżyser" zdobyte przez różne filmy


2017  film: Moonlight  reżyser: Damien Chazelle  –  La La Land
2016  film: Spotlight  reżyser: Alejandro González Iñárritu  –  The Revenant
2014  film: 12 Years a Slave  reżyser: Alfonso Cuarón  –  Gravity
2013  film: Argo  reżyser: Ang Lee  –  Life of Pi
2006  film: Crash  reżyser: Ang Lee  –  Brokeback Mountain
2003  film: Chicago  reżyser: Roman Polański  –  The Pianist
2001  film: Gladiator  reżyser: Steven Soderbergh  –  Traffic
1999  film: Shakespeare in Love  reżyser: Steven Spielberg  –  Saving Private Ryan
1990  film: Driving Miss Daisy  reżyser: Oliver Stone  –  Born on the Fourth of July
1982  film: Chariots of Fire  reżyser: Warren Beatty  –  Reds
1973  film: The Godfather  reżyser: Bob Fosse  –  Cabaret
1968  film: In the Heat of the Night  reżyser: Mike Nichols  –  The Graduate
1957  film: Around the World in Eighty Days  reżyser: George Stevens  –  Giant
1953  film: The Greatest Show on Earth  reżyser: John Ford  –  The Quiet Man
1952  film: An American in Paris  reżyser: George Stevens  –  A Place in the Sun
1950  film: All the King's Men  reżyser: Joseph L. Mankiewicz  –  A Letter to Three Wives
1949  film: Hamlet  reżyser: John Huston  –  The Treasure of the Sierra Madre
1941  film: Rebecca  reżyser: John Ford  –  The Grapes of Wrath
1938  film: The Life of Emile Zola  reżyser: Leo McCarey  –  The Awful Truth
1937  film: The Great Ziegfeld  reżyser: Frank Capra  –  Mr. Deeds Goes to Town
1936  film: Mutiny on the Bounty  reżyser: John Ford  –  The Informer
1932  film: Grand Hotel  reżyser: Frank Borzage  –  Bad Girl
1931  film: Cimarron  reżyser: Norman Taurog  –  Skippy
1930  film: The Broadway Melody  reżyser: Frank Lloyd  –  The Divine Lady
1929  film: Wings  reżyser: Frank Borzage  –  Seventh Heaven,  Lewis Milestone  –  Two Arabian Knights


Filmy – zdobywcy Oscara w kategorii "Najlepszy film", lecz bez nominacji za reżyserię


2013  Argo
1990  Driving Miss Daisy
1932  Grand Hotel
1929  Wings


Filmy – zdobywcy Oscara w kategorii "Najlepszy film", lecz bez nagrody za aktorstwo

Symbolem * oznaczono filmy, które nie były nominowane w kategoriach aktorskich.


2018  The Shape of Water
2016  Spotlight
2015  Birdman
2013  Argo
2010  The Hurt Locker
2009  Slumdog Millionaire *
2007  The Departed
2006  Crash
2004  The Lord of the Rings: The Return of the King *
1998  Titanic
1996  Braveheart *
1994  Schindler's List
1991  Dances with Wolves
1988  The Last Emperor *
1987  Platoon
1986  Out of Africa
1982  Chariots of Fire
1977  Rocky
1974  The Sting
1970  Midnight Cowboy
1969  Oliver!
1966  The Sound of Music
1964  Tom Jones
1963  Lawrence of Arabia
1961  The Apartment
1959  Gigi *
1957  Around the World in Eighty Days *
1953  The Greatest Show on Earth *
1952  An American in Paris *
1944  Casablanca
1941  Rebecca
1939  You Can't Take It with You
1936  Mutiny on the Bounty
1934  Cavalcade
1932  Grand Hotel *
1931  Cimarron
1930  All Quiet on the Western Front *
1930  The Broadway Melody
1929  Wings *


Filmy – zdobywcy Oscara w pięciu głównych kategoriach (najlepszy film, reżyser, aktor, aktorka, scenariusz)


1992  The Silence of the Lambs
1976  One Flew Over the Cuckoo's Nest
1935  It Happened One Night


Filmy – zdobywcy Oscara w kategoriach "Najlepszy aktor" i "Najlepsza aktorka"


1998  As Good as It Gets  –  Jack Nicholson i Helen Hunt
1992  The Silence of the Lambs  –  Anthony Hopkins i Jodie Foster
1982  On Golden Pond  –  Henry Fonda i Katharine Hepburn
1979  Coming Home  –  Jon Voight i Jane Fonda
1977  Network  –  Peter Finch i Faye Dunaway
1976  One Flew Over the Cuckoo's Nest  –  Jack Nicholson i Louise Fletcher
1935  It Happened One Night  –  Clark Gable i Claudette Colbert


Filmy – zdobywcy największej liczby nominacji do Oscara za aktorstwo


5 nominacji

1977  Network  –  Ned Beatty, Faye Dunaway, Peter Finch, William Holden, Beatrice Straight
1975  The Godfather: Part II  –  Robert De Niro, Michael V. Gazzo, Al Pacino, Talia Shire, Lee Strasberg
1968  Bonnie and Clyde  –  Warren Beatty, Faye Dunaway, Gene Hackman, Estelle Parsons, Michael J. Pollard
1964  Tom Jones  –  Diane Cilento, Edith Evans, Albert Finney, Hugh Griffith, Joyce Redman
1958  Peyton Place  –  Arthur Kennedy, Hope Lange, Russ Tamblyn, Lana Turner, Diane Varsi
1955  On the Waterfront  –  Marlon Brando, Lee J. Cobb, Karl Malden, Eva Marie Saint, Rod Steiger
1954  From Here to Eternity  –  Montgomery Clift, Deborah Kerr, Burt Lancaster, Donna Reed, Frank Sinatra
1951  All About Eve  –  Anne Baxter, Bette Davis, Celeste Holm, Thelma Ritter, George Sanders
1943  Mrs. Miniver  –  Greer Garson, Walter Pidgeon, Henry Travers, Dame May Whitty, Teresa Wright

4 nominacje

2014  American Hustle  –  Amy Adams, Christian Bale, Bradley Cooper, Jennifer Lawrence
2013  Silver Linings Playbook  –  Bradley Cooper, Robert De Niro, Jennifer Lawrence, Jacki Weaver
2009  Doubt  –  Amy Adams, Viola Davis, Philip Seymour Hoffman, Meryl Streep
2003  Chicago  –  Queen Latifah, John C. Reilly, Renée Zellweger, Catherine Zeta-Jones
1984  Terms of Endearment  –  John Lithgow, Shirley MacLaine, Jack Nicholson, Debra Winger
1982  Reds  –  Warren Beatty, Diane Keaton, Jack Nicholson, Maureen Stapleton
1980  Kramer vs. Kramer  –  Jane Alexander, Justin Henry, Dustin Hoffman, Meryl Streep
1979  Coming Home  –  Bruce Dern, Jane Fonda, Penelope Milford, Jon Voight
1978  Julia  –  Jane Fonda, Vanessa Redgrave, Jason Robards, Maximilian Schell
  The Turning Point  –  Michaił Barysznikow, Anne Bancroft, Leslie Browne, Shirley MacLaine
1977  Rocky  –  Burgess Meredith, Talia Shire, Sylvester Stallone, Burt Young
1973  The Godfather  –  Marlon Brando, James Caan, Robert Duvall, Al Pacino
1972  The Last Picture Show  –  Jeff Bridges, Ellen Burstyn, Ben Johnson, Cloris Leachman
1968  Guess Who's Coming to Dinner  –  Katharine Hepburn, Cecil Kellaway, Beah Richards, Spencer Tracy
1967  Who's Afraid of Virginia Woolf?  –  Richard Burton, Sandy Dennis, George Segal, Elizabeth Taylor
1966  Othello  –  Frank Finlay, Laurence Olivier, Joyce Redman, Maggie Smith
1962  Judgment at Nuremberg  –  Montgomery Clift, Judy Garland, Maximilian Schell, Spencer Tracy
  The Hustler  –  Jackie Gleason, Piper Laurie, Paul Newman, George C. Scott
1959  The Defiant Ones  –  Theodore Bikel, Tony Curtis, Sidney Poitier, Cara Williams
1952  A Streetcar Named Desire  –  Marlon Brando, Kim Hunter, Vivien Leigh, Karl Malden
1951  Sunset Blvd.  –  William Holden, Nancy Olson, Erich von Stroheim, Gloria Swanson
1949  I Remember Mama  –  Barbara Bel Geddes, Ellen Corby, Irene Dunne, Oskar Homolka
  Johnny Belinda  –  Lew Ayres, Charles Bickford, Agnes Moorehead, Jane Wyman
1948  Gentleman's Agreement  –  Celeste Holm, Dorothy McGuire, Gregory Peck, Anne Revere
1944  For Whom the Bell Tolls  –  Ingrid Bergman, Gary Cooper, Katina Paxinou, Akim Tamiroff
  The Song of Bernadette  –  Charles Bickford, Gladys Cooper, Jennifer Jones, Anne Revere
1940  Gone with the Wind  –  Olivia de Havilland, Clark Gable, Vivien Leigh, Hattie McDaniel
1937  My Man Godfrey  –  Mischa Auer, Alice Brady, Carole Lombard, William Powell


Filmy nieanglojęzyczne nominowane do Oscara w kategorii "Najlepszy reżyser"

Symbolem * oznaczono filmy nominowane także w kategorii "Najlepszy film".


2013  Amour *  (Austria)  –  Michael Haneke
2008  Le scaphandre et le papillon  (Francja)  –  Julian Schnabel
2004  Cidade de Deus  (Brazylia)  –  Fernando Meirelles
2002  Hable con ella  (Hiszpania)  –  Pedro Almodóvar
2001  Wo hu cang long *  (Tajwan)  –  Ang Lee
1999  La vita è bella *  (Włochy)  –  Roberto Benigni
1996  Il postino *  (Włochy)  –  Michael Radford
1995  Trois couleurs: Rouge  (Francja)  –  Krzysztof Kieślowski
1988  Mitt liv som hund  (Szwecja)  –  Lasse Hallström
1986  Ran  (Japonia)  –  Akira Kurosawa
1984  Fanny och Alexander  (Szwecja)  –  Ingmar Bergman
1983  Das Boot  (RFN)  –  Wolfgang Petersen
1980  La cage aux folles  (Francja)  –  Edouard Molinaro
1977  Ansikte mot ansikte  (Szwecja)  –  Ingmar Bergman
     Pasqualino Settebellezze  (Włochy)  –  Lina Wertmüller
1976  Amarcord  (Włochy)  –  Federico Fellini
1975  La nuit américaine  (Francja)  –  François Truffaut
1974  Viskningar och rop *  (Szwecja)  –  Ingmar Bergman
1973  Utvandrarna *  (Szwecja)  –  Jan Troell
1971  Satyricon  (Włochy)  –  Federico Fellini
1970  Z *  (Francja)  –  Costa-Gavras
1969  La battaglia di Algeri  (Włochy)  –  Gillo Pontecorvo
1967  Un homme et une femme  (Francja)  –  Claude Lelouch
1966  Suna no onna  (Japonia)  –  Hiroshi Teshigahara
1964   (Włochy)  –  Federico Fellini
1963  Divorzio all'italiana  (Włochy)  –  Pietro Germi
1962  La dolce vita  (Włochy)  –  Federico Fellini


Aktualizacja: